Новини України

“Заморожені” роки: Як втрачають стаж і пенсію переселенці з Донбасу

“Заморожені” роки: Як втрачають стаж і пенсію переселенці з Донбасу

Одними з найбільш потерпілих від збройного конфлікту на сході України опинилися пенсіонери з Донецької та Луганської областей. Щоб отримати зароблену роками праці пенсію, доведеться вирішити непросту дилему: виїхати або ж здійснювати поїздки, перетинаючи фактично лінію фронту, нудьгуючи в багатогодинних чергах. Не всі це витримують, трапляється, вмирають на блокпостах, як померли під Горлівкою 10 січня відразу троє чоловіків – їхні серця не витримали.

Однак поряд з цими проблемами конфлікт створює незручності для людей, які виходять на заслужений відпочинок з 2014 року, і від них не рятує навіть виїзд на підконтрольну Україні територію.

Ось уже кілька років внутрішні переселенці з Донбасу, які звертаються до Пенсійного фонду для оформлення та нарахування пенсії, стикаються з серйозною проблемою, замість вирішення якої з весни 2018 року “стараннями” Кабінету міністрів додалася нова.

Є печатка “ДНР” – нема стажу

Усі біди, з якими стикаються внутрішні переселенці з Донбасу, що виходять на пенсію, спричинено двома подіями.

Першою й основною причиною “пенсійних” проблем внутрішніх переселенців є самопроголошений статус “Донецької народної республіки”.

Павло Зібров розказав, яку пенсію отримує

Взагалі ж, як зізнався Сергій, з урахуванням навчання у ВНЗ, непідтвердженою довідкою, вільнодумствами податківців з єдиним податком у 2004-2010 роках і зниклим період 2002-2003 років він втратив близько 11 років стажу.

“Загалом стажу вистачило на 25 років, для виходу на пенсію – впритул, але вистачило. Призначили, щоправда, внаслідок цього мінімальну пенсію, але я особливо не претендую – звик покладатися на себе у бізнесі. Але неймовірно прикро”, – нарікає Сергій.

Борги – заморозити

Іншою проблемою, що додалася для внутрішніх переселенців, які звертаються за призначенням їм пенсії, стала Постанова Кабінету міністрів України № 335 від 25 квітня 2018 року.

Урядовий документ вносив зміни до чинного порядку здійснення соціальних виплат внутрішньо переселеним особам, який встановлено Постановою Кабміну № 365 від 8 червня 2016 року.

Згідно з чинним механізмом призначення або поновлення виплати пенсії після звернення в Пенсійний фонд, останній зобов’язаний здійснити перевірку поданих майбутнім пенсіонером документів. Процедура, навіть у разі відсутності проблем з неможливістю підтвердити свій стаж документами без печатки “ДНР”, досить тривала і включає в себе, наприклад, перевірку працівниками Фонду соціального захисту населення з обстеження місця проживання пенсіонера. В результаті проходження процедури формується список, який передається до ПФ, де і відбувається остаточне нарахування пенсії.

У разі ж, якщо в ПФ виникають питання до документів, як було зазначено вище, внутрішній переселенець отримує до 3 місяців на надання додаткових документів.

Але навіть якщо потреба у таких документах не виникає і переселенець з Донбасу отримує право на пенсію, виплачувати її почнуть не відразу.

Своєю постановою № 335 від 25 квітня 2018 року Кабмін вніс зміни до пункту 15 порядку призначення внутрішньо переселеним особам соціальних виплат. Як і раніше, датою призначення пенсійних та інших платежів залишається день подачі заяви ТПО в Пенсійний фонд, змінюється лише доля боргів держави.

З урахуванням перевірки, необхідності надати додаткові документи, від дня подачі заяви до ухвалення рішення про призначення пенсії минає час, іноді – не один місяць. Згідно з постановою № 365, орган, що здійснює соціальні виплати, був зобов’язаний повернути кошти за період, що минув з дати заяви до дня фактичного рішення про призначення пенсії. А от постанова Кабміну № 335 доручає “враховувати” суми боргу, виплата ж їх має здійснюватися на умовах окремого порядку, розробленого Кабміном.

Коли буде розроблено подібний порядок – невідомо навіть приблизно, в результаті кожен пенсіонер з Донбасу, який оформив пенсію з травня 2018 року, перетворився на мимовільного кредитора Пенсійного фонду, який заборгував йому гроші. Причому від цього боргу не рятує навіть відсутність проблем з підтвердженням стажу.

“Призначення пенсії минуло без проблем – питань подані мною документи не викликали, проте всі ці перевірки тривали близько чотирьох місяців. У результаті пенсія мені була призначена і поточні платежі здійснюються, але Пенсійний фонд винен мені пенсійні виплати за 4 місяці, що минули з дати моєї заяви до рішення про призначення пенсії за віком. Коли буде здійснюватися ця виплата – невідомо, тому зараз я готую документи для позову в суд”, – розповів донеччанин Андрій, який живе нині в столиці.

Власне, в подібні умови потрапив фактично кожен пенсіонер з Донбасу, який оформив пенсію після 25 квітня 2018 року, перетворившись на мимовільного кредитора ПФУ, стягнути гроші з якого можна лише після розробки Кабміном порядку виплати боргів ТПО за соціальними виплатами або ж через суд.Іншого не дано.

Джерело: 112.ua
14.01.2019