Новини України

Хімія розбрату: Чому податкова заблокувала імпорт мінеральних добрив

Хімія розбрату: Чому податкова заблокувала імпорт мінеральних добрив

Поки вітчизняні податківці та політики вирішують, чи можна ввозити до України мінеральні добрива, українські аграрії ризикують дістати проблеми з посівною.

У грудні український ринок мінеральних добрив почало лихоманити: на державному кордоні України податківці несподівано почали зупиняти залізничний та автомобільний транспорт, який ввозив міндобрива. Якщо спочатку зупиняли вантажі на кордоні з Білоруссю, то до середини місяця заблокували постачання ще з кількох напрямків.

У результаті до 20 грудня, за словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Михайла Соколова, на кордоні було затримано половину місячного імпорту мінеральних добрив до України – близько 47 тисяч тонн, причому ці дані були неповними.

США скасували антидемпінгові митні тарифи для українських добрив

За його словами, заява фіскалів про боротьбу саме з російськими добривами викликає здивування, оскільки заблоковано вантажі абсолютно всіх виробників – турецьких, литовських, болгарських та інших, за всіма групами добрив – аміачні, фосфатні та на основі карбаміду.

У першооснові, на думку співрозмовника 112.ua, різниця в цінах на аміачну селітру в імпортерів становить близько 10 000 гривень, у національних виробників – 11 200 гривень за тонну, до початку блокування на кордоні. За словами Рубана, те, що відбувається на ринку, схоже на бажання створити штучний дефіцит або ж на встановлення монополії на ринку.

“Незважаючи на випадання з виробничого ланцюжка горлівського “Стиролу”, повне завантаження наявних виробничих потужностей здатне забезпечити потреби внутрішнього ринку у найбільш популярних добривах на основі аміачної селітри на 100%. Виробництво з карбаміду і сьогодні триває з надлишком. Проблема у фосфатних добривах: їхнього виробництва не вистачає, і без імпорту не обійтися. І в подібних умовах на кордоні починають зупиняти вантажі з мінеральними добривами. У підсумку, це звільняє частину ринку за рахунок мінеральних добрив, які не надійшли на нього. За нашими підрахунками затримано не менше 40 тисяч тонн, що стоять на кордоні. Простій одного вагона на кордоні коштує кілька тисяч гривень, тобто збиток від простою за час блокування тепер обчислюється вже мільйонами гривень. У результаті зростає ціна на мінеральні добрива на ринку, нині на добрива на основі аміачної селітри вона зросла на 200-300 гривень за тонну”, – розповів про чудності того, що відбувається, Рубан.У підсумку, проміжним результатом кризи на ринку стало зростання ціни на добрива. Поки ситуація так і не покращилася. Однак тепер на ринку не сезон, а тому проблеми не є такими масштабними. Інша справа, якщо криза затягнеться до весни. Тоді під загрозою посівна.

Джерело: 112.ua
14.01.2019