Новини України

Торгова війна США і Китаю: Чого Трамп хоче від Піднебесної

Торгова війна США і Китаю: Чого Трамп хоче від Піднебесної

Переговори між президентом США Дональдом Трампом і главою КНР Сі Цзіньпіном, які мали завершитися підписанням торгової угоди і покласти край торговій війні, не відбудуться до кінця лютого. У той час, як міністр фінансів США Стів Мнучин і торгпред Роберт Лайтгайзер нині перебувають у Пекіні для врегулювання торговельних суперечностей з китайськими чиновниками, Трамп повідомив, що, можливо, продовжить строк переговорів із Сі Цзіньпіном та утримається від запровадження нових мит. Ще в листопаді 2018 р. міністр фінансів США Стів Мнучин та віце-прем’єр Китаю Лю Хе обговорили межі торгової операції, щоб знизити градус суперечностей. На саміті “Великої двадцятки” в Буенос-Айресі в грудні 2018 р. Трамп і Сі Цзіньпін домовилися не запроваджувати нові імпортні мита протягом 90 днів (до 2 березня 2019 р.) і зустрітися в цей період. Трамп точно так само відкладав зустріч із Сі Цзіньпіном у кінці січня. За даними видання Axious із посиланням на двох анонімних американських чиновників, тепер зустріч з лідером Китаю відкладено до середини березня, і, найімовірніше, вона відбудеться в Палм-Біч (Флорида).

Україна хоче вільної торгівлі з Китаєм

Торгова війна з Китаєм є наслідком передвиборчих обіцянок Трампа, який спирається на підтримку частини американського бізнесу і зобов’язався захищати інтереси національних виробників. Тим не менше в 2018 р. експорт Китаю до США збільшився на 11%. Протекціоністські заходи Трампа у вигляді мит виявилися не дуже ефективними у вирішенні проблеми торгового дефіциту. Один із засновників інтернет-магазину Alibaba Джозеф Тсаї вважає, що проблему торговельного дефіциту можна буде вирішити тоді, коли Китай збільшить обсяги імпорту до 40 трлн дол. на рік протягом найближчих 15 років, що може здатися чимось фантастичним. У 2017 р. Китай імпортував зі США продукції на суму 187,5 млрд дол. (продукція авіабудування, соя, транспортні засоби, електрообладнання). У 2018 р. імпорт продукції США до Китаю збільшився тільки на 0,7%.

Невідповідний момент

Можливо, Трамп відклав переговори з Сі Цзіньпіном, оскільки сьогодні немає сприятливих для цього політичних умов, нехай навіть вони не мають безпосереднього відношення до проблеми торговельної війни США і Китаю. У контексті припинення участі Росії та США в Договорі про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності 1987 р. американський президент заявив, що якщо Китай і Росія відмовляться від участі в новому аналогічному договорі, то США переможуть їх у гонці озброєнь. За інформацією журналістів Аманди Масіас і Кевіна Бреунінгера, американські чиновники планують внести зміни до одного з доктринальних документів “Огляд ракетної оборони” (Missile Defense Review) для позначення загроз, які представляють Китай, Росія та Північна Корея.

Reuters

Китай засудив припинення участі США в договорі 1987 р., але водночас не бажає брати участі в аналогічних ініціативах. Торік офіційний представник МЗС КНР Хуа Чуньїн заявила, що будь-які відсилання США до Китаю з питання ліквідації ракет середньої та меншої дальності є помилкою. Нічого дивного в такій позиції немає, оскільки ракети середньої дальності використовують як фактор стримування регіонального конкурента Індії та США, чиї військові бази розташовані на території Японії, Південної Кореї, на острові Гуам у Тихому океані. У Білому Домі вирішили дочекатися, поки вщухнуть пристрасті навколо краху договору 1987 р., щоб це проблемне питання не псувало атмосферу для врегулювання торговельних суперечностей.

Увага міжнародної спільноти прикута до торгової війни між США і Китаєм через побоювання, що вона негативно вплине на світову економіку. На думку старшого економіста МВФ Мауріса Обстфельда, коли виникають суперечності між двома найбільшими у світі економіками, тоді негативних наслідків зазнають усі. Згідно з прогнозами МВФ торгова війна між США і Китаєм може вплинути на зниження світового економічного зростання вже цьогоріч.

Торгова війна США і Китаю зачіпає 2,5% обсягу світової торгівлі. Однак економічні оглядачі Дельфін Штраус і Валентина Ромей вважають, що вплив торговельної війни на зростання світової економіки є несуттєвим, а на зниження міжнародної торгівлі товарами по-різному впливають зміни курсів валют, цін на сировину, вжиття антидемпінгових заходів.

Джерело: 112.ua
14.02.2019

Схожі статті