Новини України

Шатдаун у США: Як демократи шантажують Трампа

Шатдаун у США: Як демократи шантажують Трампа

У США з 22 грудня триває так званий шатдаун (shutdown) – припинення роботи уряду країни у зв’язку з тим, що в Конгресі не можуть узгодити держбюджет на 2019 р., а органи влади залишилися без фінансування. У період шатдауну частина держорганів США припиняє свою роботу, бюджетники відправляються в неоплачувану відпустку або ж працюють безкоштовно. Виняток становлять ті державні інституції, від діяльності яких залежить безпека США, як, наприклад, збройні сили, метеорологічна служба, цивільна авіація, в’язниці тощо. Конгрес не погодив держбюджет через небажання фракції Демократичної партії в Палаті представників включити до нього 5 млрд дол. для будівництва загороджувальної стіни на американсько-мексиканському кордоні для стримування потоків нелегальних мігрантів. Голосів одних республіканців не вистачило. Сенат затвердив тимчасовий бюджет США до початку лютого 2019 р., який також не передбачає виділення грошей на будівництво стіни.

Різкий лист генерала Меттіса як кульмінація геополітичних провалів Трампа

Палата представників влаштувала шатдаун, щоб дати урок американському президентові, який останнім часом демонструє схильність до єдиновладдя. Трамп змушує піти у відставку членів своєї адміністрації, які намагаються скорегувати його позицію з питань, у яких він не дуже добре розбирається. Відхід у відставку держсекретаря Рекса Тіллерсона, представника ООН Ніккі Гейлі через розбіжності з питань зовнішньої політики, міністра оборони Джеймса Меттіса через рішення Трампа вивести американські війська з Сирії і наполовину скоротити військову присутність в Афганістані зайвий раз підтверджує цю проблему. У 2017-18 рр. з різних причин у відставку пішли 20 американських високопоставлених чиновників. З допомогою шатдауну американські законодавці дають зрозуміти президенту, що він не є “пупом землі” в політичній системі США і ризикує втратити важелі управління країною, якщо не змінить лінію поведінки.

Удар по іміджу президента

Будівництво грандіозної прикордонної стіни вздовж 2000-кілометрового кордону США і Мексики є верхівкою айсберга чинних протиріч між Трампом і демократами. Однак демократи зачепилися саме за це питання, оскільки під час своєї передвиборчої програми 2016 р. Трамп багато міркував про проблему нелегальної міграції в США вихідців з Центральної Америки й обіцяв вирішити цю проблему, побудувавши стіну за рахунок мексиканських платників податків. Згодом Трамп виявився заручником власних передвиборчих обіцянок, що грає на руку опонентам з Демократичної партії. У серпні 2018 р. у міністерстві закордонних справ Мексики заявили про відмову фінансувати будівництво загороджувальних споруд на кордоні з США. Щоб хоч якось виконати свою передвиборчу обіцянку, Трамп розпорядився виділити кошти на будівництво стіни з держбюджету. Адже тепер від цієї конструкції, звареної з металевих листів і стовпів, залежить репутація президента перед своїми виборцями.

Незважаючи на те, що майже 60% американських громадян виступають проти будівництва стіни на кордоні з Мексикою, ця ідея залишається популярною серед 79% республіканців, як показують результати опитування видання CBS News. У липні 2017 р., коли Республіканська партія домінувала в Палаті представників, більшість конгресменів проголосували за виділення 1,6 млрд дол. на встановлення перших загороджень на американо-мексиканському кордоні. Проти будівництва стіни виступають переважно демократи і позапартійні політики. З побоюванням ставляться до ініціативи президента деякі республіканці зі штату Техас, тому що будівництво стіни вимагає конфіскації частини земель сільськогосподарського призначення у районі Ріо-Гранде, чого можуть не зрозуміти американські фермери, які володіють ними з покоління в покоління.

Не дивно, чому, поки триває пошук коштів на будівництво стіни, Трамп послав кілька тисяч американських військових для охорони південного кордону і будівництва тимчасових загороджувальних споруд. Американський президент робить все, щоб його прибічники розуміли, що він працює над виконанням своїх обіцянок. Стіна на американсько-мексиканському кордоні це не єдиний приклад такої поведінки президента. Рішення про виведення американських військових з Сирії, вихід із ядерної угоди з Іраном і Паризької угоди про захист клімату теж були передвиборчими обіцянками Трампа. Американський президент вважає будівництво стіни на кордоні з Мексикою зобов’язанням перед громадянами, які мають виконувати всі представники влади.

Reuters

Відмова від будівництва стіни може коштувати Трампу втрати авторитету серед значної частини свого електорату. Питання не в тому, потрібна чи не потрібна американцям ця стіна, а в тому, що Трамп може заробити імідж президента, який не виконує свої обіцянки. Це саме те, що потрібно демократам, щоб ще знизити рейтинги Трампа перед початком підготовки до президентських виборів 2020 р. За даними соціологічного агентства Pew Research Center, у жовтні 2018 р. діяльність Трампа схвалювали 84% республіканців. Згідно з опитуванням Harvard CAPS/Harris poll, у загальнонаціональному розрізі Трампа підтримували 46% громадян. Противники Трампа з допомогою шатдауну розраховують зірвати будівництво стіни.

Наслідки непоступливості Трампа

Судячи з останніх заяв Трампа, він не має наміру йти на поступки американським законодавцям. Президент пригрозив закрити американсько-мексиканський кордон, якщо не будуть виділені гроші на будівництво стіни, розпорядився скасувати заплановане підвищення зарплати чиновникам на 2,1%. Він звинуватив демократів у смерті двох дітей-мігрантів, затриманих американськими прикордонниками, оскільки до таких наслідків призвела їхня ліберальна міграційна політика. Трамп усвідомлює, що в разі скасування будівництва стіни на кордоні з Мексикою його опоненти почнуть викручувати йому руки щодо інших спірних питань.

Затягування шатдауну через розбіжності Трампа і конгресменів-демократів може спричинити за собою негативні наслідки. Поки президент і демократи звинувачують один одного в припиненні роботи уряду і влаштовують словесні баталії, 800 тис. американських держслужбовців залишилися без зарплати. Багато з них перебувають у неоплачуваній відпустці. Останнє рішення про скасування надбавки до зарплати ще більше злить американських чиновників, які критично ставляться до Трампа. За будь-яких обставин шатдаун б’є по авторитету 45-го президента, рейтинги якого знизилися на 2% до кінця грудня.

Загрози Трампа закрити кордон США і Мексики позбавлені всякого здорового глузду, оскільки це спричинить за собою негативні наслідки для транспортного сполучення та американсько-мексиканської торгівлі. Мексика є третім торговельно-економічним партнером США за обсягами товарообігу, який склав півтрильйона доларів минулого року. Американсько-мексиканський кордон вважається таким, який найбільш часто перетинають у світі. Там існує 330 контрольно-пропускних пунктів. Півмільйона осіб і 400 тис. транспортних засобів щорічно перетинають південний кордон (у 2018 р. близько 400 тис. ос. були заарештовані американськими правоохоронцями при спробі нелегальної міграції до США). Один лише контрольно-пропускний пункт Сан-Ісідро, який закрили в листопаді на час будівництва загороджувальних споруд, щодня перетинають 110 тис. мексиканців, які їздять на роботу до США, і 40 тис. автомобілів. Певним чином загороджувальну стіну на американсько-мексиканському кордоні можна порівняти з російським мостом через Керченську протоку, який перешкоджає міжнародному судноплавству.

Шатдаун і розбіжності з внутрішньополітичних питань відволікають увагу Конгресу від розробки нових законодавчих ініціатив про антиросійські санкції, що зовсім не вигідно для України. Під питанням і запровадження нових санкцій проти нафтового сектору і суверенного боргу Росії, подальші поставки летальної зброї в Україну та сприяння американців у проведенні реформи ЗСУ після відходу Меттіса з посади міністра оборони. Припинення роботи уряду США вкотре розкриває глибину суперечностей, які панують у відносинах президента і законодавців. Перспектива врегулювання розбіжностей залишається туманною, оскільки ні Трамп, ні конгресмени-демократи не йдуть один одному на поступки.Джерело: 112.ua
14.01.2019