Новини України

Брак кадрів: У 2019 року роботодавці підвищать зарплати на 10-20%

Брак кадрів: У 2019 року роботодавці підвищать зарплати на 10-20%

Незначне економічне зростання і збільшення трудової міграції призвели до того, що в Україні спостерігається брак кадрів, так званий ринок здобувача. Роботодавцям не вистачає як офісних співробітників, так і здебільшого представників робочих спеціальностей.

Хоча роботодавці не можуть запропонувати “європейські зарплати”, але вони змушені конкурувати за кращі кадри, і, за оцінками експертів, їм доведеться підвищити зарплати в 2019 році в середньому на 10-20%.

За даними кадрового порталу “HeadHunter Україна” (hh.ua), у 2018 році структуру вакансій було змінено незначно, а загальні тенденції збереглися з 2017 року. Так, найбільшу кількість вакансій пропонували у сферах “Продажу” (17-19% від усіх вакансій), “ІТ, телеком” (10-12%) і “Маркетинг” (7%).

Це свідчить про стабільний попит на фахівців у цих сферах. Також до топ-5 увійшли галузі “Робочий персонал” і “Виробництво” (по 5-6% кожна).

Ситуація на українському ринку праці: Претендент обирає роботодавця, а не навпаки

“Трудова міграція і дефіцит робочої сили різного рівня кваліфікації – це вже не одна з ключових тенденцій ринку праці, а головний фактор, який визначає його розвиток. У зв’язку з цим роботодавці вже почали працювати над HR стратегіями утримання робочої сили. Це як окремо взяті компанії, так і професійні асоціації. Але цих заходів за великим рахунком недостатньо.

Це не утримує, більшість їде, шукає не просто вищу оплату та умови праці. Вони їдуть за кращою інфраструктурою, в рази більш високими соціальними гарантіями та іншим майбутнім для своїх дітей”, – зазначає Жанна Балабанюк. 

З іншого боку, не всі трудові мігранти здобувають позитивний досвід роботи за кордоном. За словами керівника департаменту пошуку та підбору персоналу компанії StaCo Олександра Бойка, трудова міграція українців відбувається хаотично.

Люди часто не отримують обіцяних умов роботи, їм доводиться працювати практично без вихідних по 12 годин на добу, отримувати штрафи під надуманими приводами, проживати в поганих побутових умовах, а рівень захисту їхніх інтересів найчастіше є вкрай низьким, а скаржитися просто нема куди. Це вже не трудова міграція, а трудове рабство.

Крім того, за словами Тетяни Пашкіної, усе більш важливим стає бренд роботодавця з високою корпоративною культурою. У таких компаніях співробітники почуваються більш захищеними, а рівень зарплат перестає бути абсолютною цінністю для співробітника.

Ще однією тенденцією українського ринку праці Жанна Балабанюк називає структурування та розвиток ринку віддаленої роботи. “Це як альтернатива для персоналу, який проживає в різних регіонах (бути зайнятим і заробляти не менше, ніж середня зарплата, у своєму населеному пункті, а часто і значно більше), так і можливість виходу і роботи на глобальному ринку праці. Українці входять до топ-5 країн віддалених співробітників, і йдеться не тільки про фрілансерів, а й про повну або часткову роботу віддалено на постійній основі”, – каже експерт.

Зарплатні перспективи

Згідно з оцінками компанії EY, останніми роками зарплати зростали в середньому на 12-14%. За оцінками Rabota.ua, протягом 2018 року оголошена зарплата у вакансії роботодавців у середньому зросла на 10%. Але якщо порівнювати окремі квартали 2018 року з аналогічним періодом 2017-го, то приріст становить приблизно 30%. 

Це свідчить про те, що роботодавці в 2018 році стали більш системно переглядати зарплати, вони закладають зростання зарплат на початку року, а в ході календарного періоду роблять коригування (в сторону збільшення) залежно від власної ситуації з кадрами.

“Не всі роботодавці переглядають зарплати на піврічної-річній основі з урахуванням сформованої інфляції. Це роблять найпросуненіші компанії – західні й ті, хто працює на конкурентних ринках з високою нестачею кадрів. Вони щокварталу моніторять рівень зарплати і коригують її раз на півроку. Але різні сфери економіки мають різну динаміку розвитку”, – додає Тетяна Пашкіна. 

Експерти оцінюють середнє зростання зарплат у 2019 році на рівні 10-20%. Нагадаємо, що в Нацбанку очікують уповільнення темпів зростання зарплат в Україні: номінальних зарплат на 16% у 2019 році та на 10% у 2020 році, відповідно, або на 7 і 5% – у реальному вираженні. Причини – зниження динаміки трудової міграції, уповільнення зростання “мінімалки” і зарплат у держсекторі.

У меморандумі з МВФ у 2019 році закладено повне замороження на рівні 2018 року зарплат держслужбовцям та обмеження зростання зарплат бюджетників на рівні 9,4%. За оцінками Мінфіну, середньомісячна зарплата в 2019-2021 роках становитиме 10,1, 11,5 і 12,8 тис. грн відповідно, тобто підвищення складе приблизно 11-14%. 

“Уповільнення зростання зарплат є частково можливим через зниження відтоку українських фахівців до ближнього зарубіжжя. Це стосується більше серйозних професій. Якщо говорити про робітничі спеціальності, то тут відтік буде збільшуватися, уповільнення навряд чи буде”, – зазначає Тетяна Скачко.

За словами Тетяни Пашкіної, зарплати зростатимуть, але це не системне підвищення на певний відсоток у всій економіці. Підвищення торкнеться галузі, де не вистачає кадрів, а в інших сферах економіки стосуватиметься провідних співробітників для їхнього утримання. 

З іншого боку, за словами Тетяни Скачко, фінансові очікування кандидатів зростуть у середньому на 25-30%, але це, м’яко кажучи, не критерій для роботодавців. “Фінансові очікування шукачів традиційно випереджають темпи зростання бюджетів роботодавців на 10-30% залежно від дефіциту на ринку за різними спеціальностями”, – пояснює Ірина Прудникова.

“Рівень запитів претендентів тільки збільшується зі зростанням вартості життя в країні. Орієнтир – від 500 євро у сфері послуг до 1000 євро у виробничому секторі. Це те, на що однозначно мають орієнтуватися українські роботодавці в якості базових окладів.

Цього можна досягти, тільки якщо український бізнес буде орієнтуватися на продаж своїх товарів і послуг на глобальному ринку”, – резюмує Жанна Балабанюк.

Джерело: 112.ua
14.02.2019

Схожі статті