Новини України

Арктичний хід Трампа: Хороших відносин США і Росії не варто чекати

Арктичний хід Трампа: Хороших відносин США і Росії не варто чекати

Цими днями міністр військово-морських сил США Річард Спенсер оголосив про намір посилити військову присутність в Арктиці в найближчі місяці. Пентагон планує направити на острів Адак (штат Аляска, Алеутський архіпелаг) військовий корабель, патрульний літак Boeing P-8 Poseidon і літак-розвідник, які будуть борознити води і повітряний простір Арктики протягом декількох місяців. На думку Спенсера, метою цієї операції є забезпечення свободи судноплавства в Арктиці, а також перевірка роботи військово-морських сил у непростих умовах. Міністр додав, що Росія посилює свою присутність в Арктиці, мотивуючи свої дії дослідженнями і рятувальними операціями, тому і США потрібно “пошукати там, що досліджувати і кого рятувати”.

Навіщо Росія спрямовує надзвукові бомбардувальники до Арктики?

Відлуння “холодної війни”

США мають намір використовувати острів Адак у Беринговому морі як форпост, розташований за маршрутом Північного морського шляху, точку опори для захисту своїх інтересів в Арктиці. Плани США послати туди військовий корабель і літаки є демонстрацією сили з відсиланням на події “холодної війни”. У 1942-1997 рр. на острові Адак перебувала американська база військово-морської авіації. У роки “холодної війни” там базувалися літаки берегового патрулювання Lockheed P-3 Orion на випадок проведення протичовнових операцій проти радянських підводних човнів, а також для спостереження за переміщеннями військових кораблів. До речі, літак Boeing P-8 Poseidon, який американці пошлють на Адак, є однією з сучасних розробок військово-промислового комплексу США (заміна літаків Lockheed P-3 Orion), і він розрахований на виявлення і знищення підводних човнів. З 2012 р. американці ввели в дію військово-морських сил 89 таких літаків. Також на острові Адак знаходиться морський порт, у безпосередній близькості від півострова Камчатка, де розташовано Вілючинськ – єдиний пункт базування атомних підводних човнів Тихоокеанського флоту РФ.

Авіабазу на острові Адак закрили у 1997 р. у рамках проведеної адміністрацією екс-президента Білла Клінтона реорганізації військових баз США. Донедавна військовий аеродром з двома злітно-посадковими смугами використовувався в комерційних цілях. Варто відзначити, що плановане відновлення експлуатації цього аеродрому у військових і розвідувальних цілях це не єдиний захід зі зміцнення військової присутності США в Арктиці. У серпні 2018 р. США відновили розформований у 2011 р. Другий флот для проведення операцій біля берегів східного узбережжя США, в північній частині Атлантичного океану у відповідь на активізацію маневрів російських підводних човнів поблизу американських кордонів. У Норвегії тренуються 600 морських піхотинців США в умовах екстремального холоду. Військово-морські сили США готують зміни до військової доктрини в Арктиці, щоб приділяти більше уваги використанню надводних кораблів у цьому регіоні, окрім підводних човнів та авіації.

Американці дають зрозуміти росіянам, що не дозволять їм перетворити Арктику на свою вотчину. У США великий досвід проведення військових операцій на морі. Американські військові патрулюють Південно-Китайське море, через яке проходять жваві торгові шляхи з Азії до Європи. США намагаються стримувати таким чином потуги Китаю перетворити Південно-Китайське море на базу для свого військово-морського флоту. Піднебесна створює штучні острови в Південно-Китайському морі і зводить військові об’єкти на островах Спратлі, через приналежність яких сперечаються В’єтнам, Малайзія та низка інших країн Південно-Східної Азії. Штати  діятимуть в Арктиці за схожим сценарієм. Можливо, вони перешкоджатимуть судноплавству Росії та інших країн Північним морськиим шляхом, порушуватимуть питання про небезпеку використання цього маршруту до тих пір, доки Кремль не піде на поступки щодо спірних питань в Арктиці.Джерело: 112.ua
14.01.2019